Lepszy wzrok. Lepsze życie!

150x110

Wzrok jest najbardziej cenionym zmysłem. Tę tezę potwierdzają wyniki badań opinii publicznej, m.in. przeprowadzonego w 2015 r. przez PBS na zlecenie Alcon, z którego wynika, że 73% Polaków spośród wszystkich zmysłów najbardziej obawia się utraty wzroku. Niestety ze strachem o utratę widzenia nie idzie w parze dbałość o wzrok. Brakuje nam wiedzy zarówno o chorobach oczu jak i możliwościach poprawy jakości widzenia. Tymczasem taka wiedza może dosłownie odmienić życie. Przekonał się o tym skoczek narciarski Klemens Murańka, który cierpi na stożek rogówki. Nieświadomy zarówno powagi swojej choroby jak i możliwości jej skutecznego leczenia ryzykował życie wykonując skoki „w próżnię”.

Stożek rogówki to schorzenie mające najprawdopodobniej podłoże genetyczne. Może być także powikłaniem nieleczonych pierwotnych atopowych chorób alergicznych – np. atopowe zapalenie skóry (AZS), atopowe zapalenie rogówki i spojówek (AKC). Cierpi na nie do 2% populacji. Przyczyny jego powstania pozostają do końca nieodkryte. W wyniku choroby krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt.  Stożek rogówki może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku – pacjenci często skarżą się na niewyraźne lub mnogie widzenie obrazu oraz nadwrażliwość na światło.

Klemensa od utraty wzroku i konieczności rezygnacji ze sportowej pasji uratował przypadek. Po poważnym upadku na skoczni trafił do specjalistycznej kliniki okulistycznej, gdzie zdiagnozowano u niego stożek rogówki w zaawansowanym stadium. Niestety wiele osób nie tylko z poważnymi chorobami, takimi jak stożek rogówki, pozostaje nieświadomych możliwości poprawy jakości życia, którą niesie za sobą poprawa jakości widzenia.

Tymczasem nowoczesna okulistyka przynosi rozwiązania, które mogą dosłownie odmienić życie.

Wciąż bagatelizujemy problemy z oczami, nie wiedząc, że dzięki nowoczesnej technologii i wciąż poszerzającej się wiedzy, wadę wzroku można usunąć w ciągu kilkunastu minut. Przypadek Klemensa może być poniekąd przestrogą dla osób lekceważących choroby oczu, a także inspiracją do poszukiwania rozwiązań, które mogą odmienić jakość życia. W dobie innowacyjnych i skutecznych rozwiązań okulistycznych, stożek rogówki bądź takie schorzenia, jak choćby powszechnie występujący zespół suchego oka, nie mogą dyskwalifikować z życia zawodowo-społecznego – mówi Piotr Voigt, optometrysta, właściciel kliniki Voigt Medica, w której zoperowano Klemensa Murańkę.

Firma Alcon, producent  leków okulistycznych, materiałów i urządzeń medycznych dedykowanych dla okulistyki oraz produktów kontaktologicznych będąc pod silnym wrażeniem historii Klimka, jego determinacji oraz pasji sportowej, zdecydowała się na długofalową współpracę ze skoczkiem. Podpisała z nim kontrakt, w ramach którego jest jego głównym partnerem. Przypadek Klemensa zainspirował firmę Alcon do rozpoczęcia kampanii edukacyjnej, w której młody sportowiec będzie ambasadorem i propagatorem wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań okulistycznych, dzięki którym nawet najcięższa choroba oczu nie dyskwalifikuje z życia społeczno-zawodowego.

 

Stożek rogówki, czyli keratoconus, to schorzenie mające najprawdopodobniej podłoże genetyczne. Rogówka osób cierpiących na to schorzenie nie ma idealnego kształtu kuli czy cylindra, ale w 99 % przypadków jest zupełnie nieregularna. W wyniku choroby krzywizna rogówki przybiera odbiegający od normalnego stożkowaty kształt. Stożek rogówki może prowadzić do znacznego zaburzenia wzroku – pacjenci często skarżą się na niewyraźne lub mnogie widzenie obrazu oraz nadwrażliwość na światło.

Systane® to nowoczesne krople do oczu, stosowane w leczeniu zespołu suchego oka o unikatowym mechanizmie działania, opartym na tworzeniu elastycznej i trwałej sieci zapewniającej długotrwałe nawilżenie i pełną ochronę powierzchni oka. W skład rodziny Systane® wchodzi 5 produktów: Systane® Ultra, Systane® Ultra UD, Systane® Balannce, Systane® Hydration, Systane® Gel Drops.


dostarczył infoWire.pl